autor: Elżbieta Wojnarowska
tytuł: ŚWIATOCZUŁOŚĆ
wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: październik 2023
nr wydania: I
liczba stron: 102
format: 125×200 mm
numer ISBN: 978-83-965523-0-3
ilustracje: Piotr Müldner-Nieckowski
projekt okładki: TUNIA
projekt typograficzny i skład: TUNIA
cena: 30,00 zł
redakcja tomu: Krzysztof Bielecki
korekta: Małgorzata Strękowska-Zaremba

redakcja serii:
Piotr Müldner-Nieckowski
Anna Nasiłowska
Małgorzata Karolina Piekarska


 


O książce:

Utwory Elżbiety Wojnarowskiej są uderzająco krótkie – z naciskiem na słowo „uderzająco”. Mówią wszystko. Oto ulotność życia. My, „zakładnicy rzeczy” jesteśmy „uwięzieni między przedtem a potem”. Życie zdaje się „drobną przynależnością”. Z precyzją szpilki czy igły, rekwizytów pojawiających się w „Światoczułości”, autorka dotyka tego, co ważne. Pociąga subtelność obrazu „przynależności”. Życie, drobiazg, jest znośne. Inne być nie może. Wystarczy „kochać poranki”. Piękno jest nieśmiertelne. To przynależność absolutna. „Czy można pisać wiersze?” – pyta poetka. Trzeba, należą do Pani! – odpowiadam Pani Elżbiecie Wojnarowskiej.

Krzysztof Bielecki

Tom zaczyna się serią maksym tak zaskakujących, że budzą nas z nieprzytomności codziennego krzątania. A w kręgach literackich mówi się, że sentencje już dawno wszystkie powstały i teraz mamy do czynienia jedynie z wariantami. Nieprawda. Jest wielu poetów, którzy je tworzą ex nihilo, z próżni pełnej znaczeń, a Elżbieta Wojnarowska stoi na czele tej grupy. Dalej miniatury, wciąż do bólu oryginalne, rozrastają się, dostają oczu, rąk i nóg, wreszcie w sposób już jawny reprezentują autorkę. Nie możesz przerwać ich poznawania. Nieraz zmuszają do odłożenia książki na bok i patrzenia w sufit, bo tam się wtedy kręcą myśli, które ta książka nagoniła niczym chmury.

Piotr Müldner-Nieckowski


O autorce:

Elżbieta Wojnarowska – poetka, pisarka, scena­rzystka, dziennikarka, animatorka kultury, dr nauk przyrodniczych. Autorka m.in. zrealizowanej dla Teatru TVP sztuki „Urodziny”, tomików poezji, książek dla dzieci, młodzieży oraz wielu powieści dla dorosłych. Laureatka m.in. Nagrody Fundacji Młodego Kina oraz „Dialogu”, zdobywczyni I miejsca w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy Hartley-Merrill, a także Nagrody Literackiej Kraków Miasto Literatury UNESCO w 2020 i 2023 r. Stypendystka MKiDN w 2008 i 2013 r. oraz UM Krakowa w 2020 i 2021 r. Drukowała w wielu czasopismach literackich. Należy do SPP.


Fragmenty:

***

Świat
To cztery ściany
Otwarte na zewnątrz
Furtka
I droga w lewo
Idąca nad rzekę
Stu czterdziestu krokami